Haber

Kadıköy’de kent bahçeciliği; her mahalleye bir bostan

Kadıköy Belediyesi’nin pilot program olarak Moda ve Fenerbahçe’de hayata geçireceği Kadıköy Bostanları projesi 18 Eylül’de başlıyor. Hedef: Kentte bahçecilik ve temiz gıdanın mümkün olduğunu gösterirken yardımlaşma ve dayanışma ruhunu artırmak.

Betonlaşan şehirler daha çok ısınırken kent bahçeciliğinin önemi gün geçtikçe daha çok artıyor. Kadıköy Belediyesi de sağlıklı ve temiz gıda üretimini teşvik etmek ve erişim kolaylığı sağlamak için Kadıköy Bostanları projesini hayata geçiriyor. Pilot uygulama Fenerbahçe ve Moda’da başlıyor. Projenin belki de en güzel yanı, vatandaşlara temin edilecek bostanların ücretsiz olması.

Caferağa Mahallesi, Moda Sağlık Ocağı yanındaki Moda Bostanları veya Fenerbahçe Mahallesi, Fenerbahçe Parkı’nda bulunan Fenerbahçe Bostanları için tüm kontenjan dolmuş durumda. Her biri 4,5 metrekarelik 80 adet bostan, başvuru yapan ilk 80 kişiye tahsis edilecek. Bu kişilerden, 6 aylık süreç içerisinde ekim-dikim yaparak ürün yetiştirmesi ve hasadını yapması bekleniyor.

Ekolojik bilinci pekiştireceği düşünülen projenin, atalık tohumlarla sağlıklı ve organik gıda yetiştirmenin yanı sıra topluluk olarak yardımlaşma ve paylaşma gibi değerleri de öne çıkarması bekleniyor. Bostanlarda bahçe tasarımı, balkon ve arka bahçe tarımı, permakültür gibi eğitimler ile sürdürülebilir film ve belgesel gösterimleri gibi etkinlikler de gerçekleşecek.

Bu proje büyük önem taşıyor. Çünkü kent kültürü içinde kırsal yaşantının ve toprağa dokunarak sağlıklı gıdaya erişimin mümkün olduğunu gösterecek. Dayanışma ve paylaşma gibi değerleri ön plana çıkaracak olan projenin Kadıköy’ün bütün mahallelerinde yaygınlaşması hedefleniyor. Bu sebeple ilk kontenjanların dolmasına üzülmeyin.

Kadıköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün ekim için hazırladığı Fenerbahçe ve Moda bostanlarında yer edinecek ilk 80 kişinin belirlenmesinin ardından bostan sahipleri, 18 Eylül itibariyle kendilerine tahsis edilen 4,5 metrekarelik alana ekim yapmaya başlayabilecek.

Bir Cevap Yazın