Haber-Yorum

Kadıköy Belediyesi’nden sokaktaki dostlarımız için örnek adım

Kadıköy Belediyesi, gönüllüler için “Yerel Hayvan Koruma Görevlisi” eğitimi düzenledi. Bizimle aynı mahalleyi paylaşan dostlarımız için ihtiyacımız olan yaklaşım budur. Çünkü sokak hayvanları sahipsiz değil!

Sokak canlıları için nefret dolu ifadeler gırla gidiyor. Terk edilmeleri veya bakımsız bırakılmalarının sonucunda saldırganlaşmalarında “insan hatası” hiç aranmıyor. Mamayla zehirleme, uyuşturma, işkence etme ve toplu katliam uygulamaları ise kabul edilebilir gibi değil.

Diğer tarafta ise onlara temiz duygularla yaklaşarak mama ve su ihtiyaçlarını karşılayanlar var. Bu yaklaşım, özellikle sıcak günlerde çok büyük önem taşıyor. Ancak onlar için yapabileceğimiz daha çok şey var.

Sokakta yaşayan dostlarımızın saldırganlaşmasını da önlemek amacıyla sağlık ve huzurlarını sağlamak için harekete geçen ve mağduriyet yaşamamaları adına etkili çözümler sunan bazı kurumlar var. Kadıköy Belediyesi de bunlardan birisi.

Geçtiğimiz günlerde düzenledikleri “Yerel Hayvan Koruma Görevlisi” eğitimi sayesinde ilçedeki hayvanlar için çok önemli ve örnek olacak nitelikte bir adım attılar.

Eğitime katılan Kadıköylüler, İstanbul il sınırları içinde “Yerel Hayvan Koruma Görevlisi” unvanıyla, eğitim kapsamında belirlenen müdahalelerde bulunabilecek.

Kadıköy Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Ali İhsan Mete ve Veteriner İşleri Müdür Yardımcısı veteriner hekim Süleyman Erçin tarafından gerçekleştirilen eğitime, Kadıköy’ün farklı mahallerinden 57 gönüllü katılmış durumda. Eğitime katılan gönüllüler, bu hayvanların sahiplendirilmesi, toplanması, kısırlaştırılması, aşılanması ve mikroçip uygulamaları gibi konularda eğitim aldı.

Hayvan hakları ve sorunlarının konuşulduğu eğitimin sonunda sertifika verilirken bu eğitimi alan kişiler, İstanbul il sınırları içinde “Yerel Hayvan Koruma Görevlisi” unvanıyla, sokak hayvanlarına gerekli müdahalelerde bulunabilecek.

Dostlarımız için nefret değil, çözüm odaklı yaklaşım sergileyen Kadıköy Belediyesi’ne teşekkür ederiz. Darısı diğer belediyelerin başına…

Bir Cevap Yazın