Haber

Günde 300.000 varil petrol üreten şirket fosil yakıtla ilişiğini kesiyor

Endüstride en çok sera gazı salımına neden olan şirketlerden biri olan BHP Group, fosil yakıtla bağlarını kesmek için petrol işini elden çıkarmayı düşündüğünü açıkladı. DW Green’in haberine göre, karbon ayak izini azaltmaya yönelik hissedar baskısının bu kararda etkili olduğu düşünülüyor.

Şirket, geçtiğimiz Eylül ayında, “önümüzdeki 10 yılda toplam emisyonlarını % 30 azaltma ve 2050 yılına kadar net sıfır karbon hedefine ulaşma” sözü de vermişti.

BHP’nin Avustralya, Meksika Körfezi, Trinidad ve Tobago ve Cezayir’de petrol ve gaz sahaları var. Bunlar günde yaklaşık 300.000 varil petrol eşdeğeri üretiyor. Avustralya merkezli şirket, fosil yakıt bölümünü satarak portföy değeri olan 11 milyar Euro’yu da kaybedecek.

Buna karşın şirket, Çin’den gelen artan taleple birlikte yükselen demir cevheri fiyatları sayesinde yaklaşık on yılın en büyük yıllık kârını bildirdi. BHP’nin kârı 2021’de % 42 artarak 14,5 milyar Euro’ya yükseldi.

Petrol faaliyetlerinden vazgeçme konusunda bir plan da açıklayan BHP’den yapılan açıklamada, “Petroldeki rakibimiz Woodside ile görüştüğümüzü teyit ediyoruz. Ancak taraflar arasındaki görüşmeler devam ediyor. Henüz herhangi bir anlaşmaya varılmadı.” ifadelerine yer verildi.

BHP ayrıca, iki kok kömürü madenini de satmayı planladığını açıkladı. Bu adım, BHP’nin kömür operasyonunun da boyutunu azaltacak ve şirketi Paris İklim Hedefleri’ne ulaşmaya daha da yaklaştıracak.

Kaynak

Editörün notu:

BHP ve diğer endüstri devlerinin, ellerini temizlemesi için önlerinde çok uzun bir yol var. Bugüne kadar neden oldukları sera gazı emisyonları -bugün kesilse bile- gezegeni ısıtmaya devam edecek. Ancak bu haber, fosil yakıt endüstrisindeki mantalite değişimini gözler önüne seren önemli bir gelişmeyi yansıtıyor; temkinli bir şekilde aktarmak istedik.

Bir Cevap Yazın