Haber

Marmara Gölü kurutuluyor; türler olumsuz etkileniyor

6.000 hektarlık Marmara Gölü, Gördes Barajı projesi yüzünden kurutuluyor. Bölgedeki endemik ve nesli tükenmekte olan türler yok olma tehdidi altına sokuluyor.

Manisa’daki Marmara Gölü, gölün ana kaynağı Gördes Deresi’nden su ulaşmadığı için kuruyor. Bu gölün kurumaması için yer altı su kaynakları, Gördes Deresi ve besleme kanalları tarafından yeterince beslenmesi gerekiyor. Doğa Derneği, kurumanın başlıca sebebi olarak gölü beslemesi gereken Gördes Deresi suyunun barajda tutulmasını gösteriyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de içinde bulunduğu yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve bilim insanları, Devlet Su İşleri’nden göle su verilmesini talep ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer de barajdan göle can suyu verilmesi için DSİ’ye yazılı başvuruda bulundu, yanıt bekleniyor.

Marmara Gölü’nün sadece iki yıldaki değişimi

Önceki yıllarda da kuruyan göl, Gediz Nehri üzerindeki Ahmetli Regülatörü’nden özel pompalarla su getirilerek kurtarılıyordu. Bölge halkı ve sivil toplum kuruluşları, yine aynı kurtarma operasyonunun yapılmasını istiyor. Buna karşın bir de gölün kuruyan alanları sürülerek taban suyunu kullanan tarım ürünleri ekiliyor ve göl tarım alanı olarak kullanılıyor.

Daha da kötüsü, gölün kurutulması, tepeli pelikanlar başta olmak üzere pek çok su kuşunun yaşamını tehdit ediyor. Marmara Gölü, nesli tehlike altında olan türler için hayati önem taşıyor. Sözgelimi nesli tehlike altına girmeye yakın olan tepeli pelikan türünün %9’u Marmara Gölü’nde besleniyor ve kışı da burada geçiriyor.

Bununla birlikte bölgedeki tüm su kuşları ve endemik balıklar da ekolojik stres yaşıyor. Kış aylarında bu gölde yaklaşık 65.000 su kuşu görülebiliyor. Gölde iki de endemik balık türü yaşıyor. Su seviyelerinin azalmasıyla birlikte göldeki balık nüfusu da tümüyle yok olma tehlikesi altına giriyor.

Gölün kurutulması yasadışı

Manisa’nın Gölmarmara ilçesinde, ortalama 6.000 hektar büyüklüğe sahip bu alüvyal set gölü, “Ulusal Sulak Alan” vasfında ve Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’ne göre koruma altında bulunuyor. Bu gölün kurutulması, Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında Sözleşme’ye (RAMSAR Sözleşmesi) de aykırı. 

Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dicle Tuba Kılıç, gölün ve göldeki yaşamın hakkı olan suyun verilmesini talep ediyor. Marmara Gölü’nü kurutanın ne iklim krizi ne de kuraklık olduğunun altını çizen Kılıç, DSİ’nin gölün suyunu güvence altına almadan Gördes Barajı’nı projelendirmesi ve inşa etmiş olmasının bu soruna yol açtığını belirtiyor.

DSİ’nin Ramsar Sözleşmesi yürürlükte olmasına rağmen Önemli Doğa Alanı olan bir gölü kuruttuğunu ifade eden Kılıç, DSİ’nin bir an önce Ahmetli Regülatörü’ndeki pompaları çalıştırarak göle su vermesi talebinde bulunuyor.

Kaynak

“Marmara Gölü kurutuluyor; türler olumsuz etkileniyor” için bir yorum

Bir Cevap Yazın