Haber

Güdül’de gıda topluluklarıyla agroekolojik dönüşüm projesi

“Güdül’de Gıda Topluluklarıyla Agroekolojik Dönüşüm” projesi kapsamında yürütülen faaliyet ve deneyimlerin paylaşılacağı çevrimiçi seminer, 19 Eylül 2021 Pazar günü saat 19.00’da Buğday Derneği’nin Facebook ve Youtube sayfalarında canlı yayınlanacak.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Dört Mevsim Ekolojik Yaşam Derneği, Sürdürülebilir Yaşam Derneği, Tahtacı Örencik ve Ötesi ortaklığında düzenlenen “Güdül’de Gıda Topluluklarıyla Agroekolojik Dönüşüm” projesi başarıyla tamamlandı.

UNDP GEF Küçük Destek Programı’nın (SGP) da desteğiyle Mayıs 2019-Ağustos 2021 döneminde Ankara’nın Güdül ilçesinde hayata geçirilen projenin odağında doğa dostu temiz tarım uygulamaları yapan öncü çiftçiler ve onlarla dayanışma içinde olan tüketiciler ve gıda toplulukları vardı.

“Güdül’de Gıda Topluluklarıyla Agroekolojik Dönüşüm” projesi kapsamında, kısa tedarik zincirlerine dayalı agroekolojik bir gıda sistemine geçiş için tüm paydaşların etkin katılımıyla birlikte eğitim, danışmanlık, destek ve farkındalık yaratan çeşitli faaliyetler gerçekleştirildi.

Projenin hedefleri ise şu şekildeydi: Agroekolojik tarım uygulamalarını örneklemek; öncü çiftçilere eğitim ve danışmanlık desteği sağlamak; üreticileri tüketiciler, gıda toplulukları ve STK’lerle buluşturarak aracısız satış ve dayanışma ağlarına girmelerini kolaylaştırmak ve Güdül’ün tarım ve mutfak mirasını belgelemek.

Tarımsal biyoçeşitliliğin korunması ve yerel ekonomilerin güçlendirilmesi amacıyla yürütülen faaliyet ve deneyimlerin paylaşılacağı çevrimiçi seminer ise 19 Eylül Pazar günü 19.00’da gerçekleştirilecek.

19 Eylül 2021 Pazar günü gerçekleşecek seminer için canlı yayın bağlantıları:

Youtube: https://youtu.be/Gjd9kQSGWfE

Facebook: https://www.facebook.com/bugdaydernegi/posts/4230819140299799

Proje web sitesi: https://yesilgudul.net/2021/09/09/deneyim-paylasimi-semineri-19-eylul-pazar

Etkinlik programı

(19.00) Açılış konuşması: Ahmet Berkay Atik (Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği)

(19.10) SGP-GEF ve desteklediği çalışmalar: Gökmen Argun (UNDP SGP-GEF Türkiye Koordinatörü)

(19.20) Güdül İlçesi’nde yürütülen çalışmalar: Muzaffer Yalçın (Güdül Belediye Başkanı)

(19.30) Gıda toplulukları ve topluluk destekli tarım: Oya Ayman (Üretici, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği)

(19.45) Agroekoloji ve yerel gıda ağlarının önemi: Ceyhan Temürcü (Dört Mevsim Ekolojik Yaşam Derneği)

(20.00) Proje kapsamında yapılan çalışmalar ve sonuçlar: Ceyhan Temürcü, İlker Bekarslan, Özgürel Başaran, Özkan Baş, Nursemin Duran, Adnan Durmuş

(21.00) Bir devam projesi: Tahtacıörencik ve Ötesi: Ozancan İlhan (Sürdürülebilir Yaşam Derneği)

(21.15) Sorular ve cevaplar

(22.00) Kapanış

Bir Cevap Yazın