Haber

Sir David Attenborough COP26’da neler söyledi?

Doğa bilimci ve yayıncı Sir David Attenborough, COP26’da kendisini dinleyen delegelere, “Dünya size bakıyor,” diyerek dokunaklı bir konuşma yaptı. Delegeleri, iklim değişikliğiyle mücadele etmeye ve “trajediyi zafere dönüştürmeye” çağırdı.

Sir David Attenborough, Dünya atmosferindeki karbon konsantrasyonunun yükselişine ilişkin grafiği de içeren bir ekranın yanında yedi dakika kadar konuştu. “Hayatım boyunca korkunç bir düşüşe tanık oldum,” sözü, konuşmasının en vurucu anıydı.

95 yaşındaki Attenborough, “Fosil yakıtları yakmamız, doğayı yok etmemiz, sanayiye, inşaata ve eğitime yaklaşımımız, atmosfere benzeri görülmemiş bir hız ve ölçekte karbon salıyor,” diyerek başımızın zaten belada olduğu konusunda uyardı. Ancak bu noktada motivasyonumuzun korku değil, umut olması gerektiğinin de altını çizdi.

Konuşmasında zengin ülkeleri de eleştiren Sir David, bu meselenin aynı zamanda bir eşitsizlik hikâyesi olduğunu ve bu sorunun nedeni olmayanların, bu meseleden en çok etkilenenler olacağını, bir başka deyişle iklim değişikliğinden en çok etkilenenlerin, artık hayali bir gelecek nesil değil, “bugün yaşayan gençler,” olduğunu dile getirdi.

Attenborough, dünya liderlerini çok geç olmadan, devam eden iklim krizini ele almaya çağırırken, gelecek nesillerin kaderinin, delegeleri “hikâyemizi yeniden yazma” yönünde motive etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Fotoğraf: Karwai Tang/ UK Government

“Hepimiz ayrı ayrı gezegenimizi bugünkü gibi istikrarsızlaştıracak kadar ‘büyük bir güçsek’ elbette birlikte çalışarak onu kurtaracak kadar da güçlüyüzdür.”

Şimdi harekete geçilirse krizin önlenebileceğine dair iyimserliğini dile getiren Attenborough, kendisini dinleyen kalabalıktaki dünya liderlerini işaret ederek, “Harika bir iyileşmeye tanık olabilirsiniz ve tanık olmalısınız da” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu boşa ümit, hanımlar ve beyler, delegeler, ekselansları, dünyanın size bakmasının ve sizin burada bulunmanızın nedeni budur.”

Belgesellerinin yanı sıra iklim meselelerindeki kanaat önderliğiyle tanıdığımız ve sevdiğimiz bir isim olan Sir David Attenborough’nun COP26’da söyledikleri, bizim için birçok ülke liderinin kâğıt üzerinde kalan söylemlerinden daha büyük anlamlar ifade ediyor. Çünkü o her daim sözün ötesinde eylemin önemini gözler önüne seren isimlerden biri oldu; hem doğa korumacı hem de eğitici roller üstlenerek bugünkü iklim farkındalığına büyük katkılar sağladı. Şu kısa konuşmasının etkisi bile epey büyük.

Hangi kaynaklardan faydalandık?

https://www.theguardian.com/environment/2021/nov/01/digging-our-own-graves-world-leaders-speak-cop26

https://www.euronews.com/green/2021/11/01/david-attenborough-asks-world-leaders-to-rewrite-our-story-at-cop26

https://www.bbc.com/news/world-59125138

Kapaktaki görsel: Karwai Tang/ UK Government

Bir Cevap Yazın