Haber

Dünya’nın Kara Kutusu Avustralya’da inşa ediliyor

İnsan kaynaklı iklim değişikliği üzerine bir bilgi arşivi oluşturma projesi olan Dünya’nın Kara Kutusu (Earth Black Box) tasarlandı, önümüzdeki aylarda Avustralya, Tazmanya’da inşa edilecek. İklim krizine karşı eylemlerimiz veya eylemsizliklerimiz artık kayıt altında.

Avustralyalı sanatçı ve bilim insanları, insanlığın iklim krizini ele alış biçimini kaydetmek için son derece dayanıklı bir depolama cihazı oluşturmak amacıyla bir araya geldi. 10 metre uzunluğundaki çelik monolit, doğal afetlere dayanacak şekilde tasarlandı. Hiç durmadan kayıt almasını ise güneş ve termal enerjiden güç alarak sağlayacak.

Cihaz, ortalama sıcaklıklar ve küresel enerji tüketimi gibi iklim değişikliğiyle ilgili bütün verileri sürekli olarak toplayarak depolayacak. Projenin amacı, insanları, gezegenimiz için yıkıcı faaliyetleri sebebiyle sorumlu tutmak.

Dünya’nın Kara Kutusu, tıpkı bir uçağın kara kutusu gibi çalışacak. İklim krizinin sonucu olarak medeniyetin çöküşünü bir kaza olarak görürsek, bu kara kutu da kaza sonrası sorumluları gözler önüne serecek.

“Yıkılmaz” olarak nitelendirilen kara kutu, önümüzdeki aylarda Tazmanya’nın uzak batı kıyısında inşa edilecek. Bu bölgenin seçilme nedeni ise coğrafi ve politik olarak istikrarlı sayılan bir bölge olması.

Kara kutu fikrini ortaya atan Clemenger BBDO şirketinin yaratıcı direktörü Jim Curtis, Earth Black Box’ı, insanlığın yaklaşan iklim felaketine karşı attığı veya atmadığı her adımı kaydedecek bir yapı olarak tanımladı.

Cihaz, ortalama okyanus ve kara sıcaklıkları, atmosferik karbondioksit konsantrasyonu ve biyolojik çeşitlilik kaybı dahil olmak üzere günlük ölçümleri toplayacak.

Curtis, kara kutunun dünyanın dört bir yanına iklim değişikliği hakkında zengin bir veri sağlamakla kalmayıp, kaydedilen bilgilerle liderleri sorumlu tutmasını ve gelecek nesillerin geçmişten ders çıkarmalarına sağlayacağını umuyor: “En kötüsü olursa, yani medeniyetimiz iklim değişikliğinin bir sonucu olarak çökerse, bu dayanıklı kutu her ayrıntıyı kaydetmiş olacak.”

Tazmanya Üniversitesi’nden veri araştırmacıları, sanatçılar ve mimarlar da dahil olmak üzere kara kutunun yapımcıları, “Umarız bu kutunun açılması gerekmez,” diyor.

© Earth’s Black Box

“Yaşam tarzımızı önemli ölçüde değiştirmezsek, iklim değişikliği ve diğer insan yapımı tehlikeler, uygarlığımızın çökmesine neden olacak. Dünya’nın Kara Kutusu ise bu felakete doğru attığımız her adımı kaydedecek. Gezegenimizin sağlığına ilişkin yüzlerce veri seti, ölçüm ve etkileşim, sürekli olarak toplanacak ve gelecek nesiller için güvenli bir şekilde saklanacak.

Cihazın amacı, gezegenin çöküşüne yol açan olayların tarafsız bir şekilde anlatılmasını sağlamak, gelecek nesillere hesap vermek ve acil eylem planlarına ilham vermektir.

Hikâyenin nasıl biteceği tamamen bize bağlı.

Kesin olan tek bir şey var; eylemleriniz, eylemsizlikleriniz ve etkileşimleriniz artık kaydediliyor.”

Bu haberi hazırlarken hangi kaynaklardan faydalandık?

https://www.earthsblackbox.com/

https://www.nytimes.com/2021/12/09/world/australia/earth-black-box-climate-change.html

https://www.reuters.com/business/cop/australians-create-black-box-hold-world-accountable-climate-crisis-2021-12-07/

Bir Cevap Yazın