Yeşillik

8. Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali 13 Ekim’de başlıyor

BIFED 2021, bu yıl 13-19 Ekim tarihlerinde izleyiciyle bir araya geliyor. Ana Yarışma, GAIA, Panorama ve özel gösterimlerin yanı sıra dikkat çekici iki panel de katılımlarınızı bekliyor.

Tamamen yerel kaynaklarla ve dayanışmayla sürdürülen Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED), 13-19 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

Festivalin “Ana Yarışma” kategorisinde bu yıl ikisi Türkiye’den olmak üzere toplamda 15 uluslararası film yarışıyor. Popülerlikten uzak olmasıyla öne çıkan bu filmler, kendi sorunlarını anlatan ve üçüncü dünyayı egzotik bir malzeme gibi sömürmeyen belgeseller olarak göze çarpıyor.

Fethi Kayaalp Ödülü’nün büyük ödül olarak verildiği festivalde, Madam Melpo Ödülü ve Üçüncülük Ödülü de sahiplerini buluyor. Yarışmada tek sınırlama, tüm diğer kategorilerde olduğu gibi ekoloji temelli olmaları.

10.000 TL, 7.500 TL ve 5.000 TL değerlerindeki para ödülleriyle birlikte kazananlara her yıl farklı bir tasarımcının tasarladığı festival heykelcikleri de takdim ediliyor. Bu sene Ülker Aral’ın yapımını üstlendiği festival heykelciklerinin teması son dönemde tüm dünyada etkisini sürdüren orman yangınları.

Festivalde ayrıca öğrenci belgeselleri de destekleniyor. Bu kategoride dünyanın her yerinden gelen öğrenci belgeselleri, 3.000 TL’lik Gaia Ödülü için yarışıyor. Bu yıl ikisi Türkiye’den olmak üzere toplam 7 film, bu kategoride yarışıyor.

Festival, bifed.org‘dan takip edilebilir.

Festivalde ayrıca birbirinden önemli iki panel de gerçekleştiriliyor. Aslı Odman ve Başaran Aksu’nun katılımcı olacağı ve Berrin Demir’in düzenlediği 14 Ekim saat 20.00’deki panelde, maden işçilerinin katliamdan direnişe uzun yürüyüşü konuşuluyor.

15 Ekim 20.00’de gerçekleştirilen panelin konusu ise Gastro Eko olarak daha çok ilgimizi çekiyor: Ümit Hamlacıbaşı’nın düzenlediği panelin konusu kadın emeği, kadın kooperatifleri ve iklim krizi. Daha önce kendisiyle söyleşi yaptığımız Kübra Yüzüncüyıl‘ın yanı sıra Nardane Kuşçu, Öznur Evergen ve Ayşe Gül Yılgör’ün de konuşmacı olacağı bu paneli kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

Filmler BIFED’in web sitesi üzerinden ücretsiz olarak izlenebiliyor. Festival süresince Bozcaada’da gerçekleştirilecek yerli tohum dağıtımı kapsamında, Esin Tighe ve Karaot Tohum Derneği, tohumları adadaki ve yöredeki çiftçilerle paylaşıyor. Bu arada Karaot Tohum Akademisi’nin açılışı da yaklaşıyor.

Huzur, sağlık ve esenlik dilekleriyle birlikte barış dolu bir dünya şiarıyla yolculuğuna devam eden BIFED’e, Gastro Eko olarak selamlarımızı gönderiyor ve seneye Bozcaada’da bir arada olmayı umut ediyoruz.

Bir Cevap Yazın