Yeşillik

Metro Gastro’nun 103. sayısı yayınlandı

Türkiye’deki gastronomi literatürüne arşivlik katkılarda bulunan Gourmand Ödüllü Metro Gastro dergisinin yeni sayısı yayınlandı. Klasik bölümlerin yanına bir yeni bölüm eklendi. Bu yılki son sayısını yayınlayan dergi yine dopdolu. Detaylar haberimizde.

Üç ayda bir e-dergi olarak yayınlanan Metro Gastro dergisinin “kemik” bölümü “Yörelerimizden”, derginin yayın yönetmeni Nilhan Aras’ın Torosların konargöçer mutfaklarına dair saha notlarını içeriyor. Bölümde Gökçebunar, Aliefendiuşağı ve Sandal Köyü yaylaları ve Karboğazı (Akarca) Gülek bölgelerinden bişi, yannık, katıklı pilav, Sarkanak mayası, boz lepe ve sündürme gibi kadim ve özgün konargöçer tarifleri bulacaksınız.

Metro Gastro’nun sosyal bilimler ile gastronomiyi kesiştirerek Türkiye’deki sosyal gastronomi literatürü için önemli bir kaynak niteliği taşıyan “Disiplinlerarası” bölümünde her sayıda farklı bir tema, birkaç yazar tarafından işleniyor. Bu sayıda “Ütopya” ele alınıyor.

Dile kolay, 21 yılın sonunda 100. sayısını bu yılın başında yayınlayan Metro Gastro dergisi, gastronominin sadece yemek yemek olmadığını, ardında yüzlerce yıllık birikimin olduğunu gösteren nadide yemek kültürü dergilerinden birisi olarak yayın hayatına devam ediyor.

Dr. Candan Türkkan, “Ütopyada ne yenir?”; Arş Gör. Kübra Sultan Yüzüncüyıl, “Ütopya: Zor Umut ya da Lütuflar” ve Dr. Tülin Ural, “Distopyanın Mutfağı: Damızlık Kızın Öyküsü’nde Yeme-İçme Teması” yazıları ve Gastro Eko’nun Yayın Yönetmeni Batuhan Sarıcan ise “Bir Ütopyanın Peşinden Koşmak: Net Sıfır Emisyonlu Gıda Sistemi” yazısıyla bölüme katkıda bulunuyor.

Yazar ve koku uzmanı Vedat Ozan ile özdeşleşen “Gastronomi ve Koku” bölümünde ise eski ABD subayı Albay Paul Logan’ın, 20. yüzyılın ilk yarısında askerlerin günlük tayınına ilave ettiği lezzetsiz bir çikolata, “Tropikal Çikolata” ele alınıyor. Yemek yazarı Gonca Tokuz ise uzun süredir katkıda bulunduğu Beslenme Kültürümüzün İzleri’nde mevsimlik bayramlar, kutlamalar ve törenleri anlatıyor.

Her sayıda ayrı bir sebze-meyve veya otu ele alan Bitkilerle bölümünde ise bu sefer çilingir sofralarımızın vazgeçilmezi olan kavun, üç ayrı değerli ismin kavuna bakışıyla işleniyor: Doç. Dr. Ahmet Uhri, “Kavun Hakkında Bilmek İsteyip de Soramadığımız Her Şey”; yemek yazarı Nazlı Pişkin, “Kavuna Dair” ve gazeteci Aylin Öney Tan ise “Efsunlu Kavun” yazılarıyla kavuna dair bilgi birikimimizi artırıyor.

Nilhan Aras’ın tavsiyesiyle dergiye yeni bir bölüm daha eklendiğini söylemeden geçmeyelim: Batuhan Sarıcan tarafından hazırlanmaya başlanan “Dünya Konuşuyor” bölümü, her sayıda uluslararası gastronominin gündemindeki bir konuyu yazı ve söyleşilerle ele alacak. Bu sayıda Glasgow’daki İklim Zirvesi (COP26) ele alınıyor. Tarım ve Orman Bakanı Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece ile bir söyleşi de bu bölümün içinde yer alıyor.

Yemek değil, yemek kültürü dergisi olan Metro Gastro, gastronomi literatürüne katkıda bulunmaya devam ediyor. Yolu her daim açık olsun.

Bir Cevap Yazın